Finanční ústavy nabízející nám své účty se často předhánějí v nabídkách nejrůznějších výhod. Tu bychom se měli rozhodnout pro využití jejich účtu z toho a tu z onoho důvodu, který by pro vás prý měl být přínosný. A jednou z takových předností je třeba i možnost vybírat si peníze z bankomatu, a to i v cizině, zcela zdarma.
Jistě, takové výběry zdarma jsou určitě atraktivním lákadlem. Někdy prostě potřebujeme hotovost, a pokud je tomu tak v cizině, nejednou přijde vhod, když za to nemusíme zbytečně platit. Protože kdo ví, kolik by si tu jinak také mohli naúčtovat. To obyčejný našinec někdy ani netuší.
A tak si kdekdo z cestovatelů vybere svůj účet právě s ohledem na to, zda musí nebo nemusí za výběry hotovosti z bankomatů v cizině platit. A pak se raduje, že ušetřil. Ale nejednou se raduje jenom do chvíle, než zjistí, že to navzdory řečem o výběrech zdarma až tak docela zdarma není.
Dotyčný by si v takové chvíli mohl myslet, že jde o podvod, a bránit se. Ale neuspěl by. Protože je to v podobných případech někdy jako s tou chytrou horákyní. Finanční ústav sice nabízí takové výběry zdarma, jenže provozovatelé bankomatů v zahraničí si mohou účtovat i peníze navíc. A na takové poplatky účtované třetími stranami při výběru v zahraničí se slíbené výběry zdarma nevztahují, jelikož je naše banky pochopitelně nemají jak ovlivnit. Naše banky slibují zadarmo své služby, ale nemohou zajistit, aby byli stejně bezplatní i jiní, ti, kdo spravují konkrétní bankomaty.
A tak by si měl každý dát pozor na to, jaké poplatky mu u jeho konta kdo účtuje. Takové informace se dotyčnému sdělují i na monitoru bankomatu a on je musí odsouhlasit. A jakmile je odsouhlasí, třeba i jenom z nepozornosti, má smůlu.
A tak je záhodno nejednou výběr zrušit a zkusit to u nějakého konkurenčního bankomatu, kde by to mohlo být levnější. Protože není všechno zdarma, co je ‚zdarma‘.