Pokud máte nízký příjem a vysoké náklady na bydlení, můžete se obrátit o pomoc na pobočku místního úřadu práce. V případě, že vám po uhrazení nákladů na bydlení nezbývá dostatečně vysoká částka, můžete žádat o příspěvek. Příspěvky jsou určeny pro všechny osoby, které vynakládají většinu svého příjmu na bydlení. Mohou o něj požádat senioři, matky na mateřské dovolené i pracující občané.
Příspěvek na bydlení
Příspěvek, který dnes čerpá velké množství občanů se jmenuje příspěvek na bydlení. Jedná se o pomoc pro ty, kdo zaplatí za bydlení a energie více než 30 procent svých příjmů. (Pro obyvatele Prahy je procento vyšší). Pokud byste měli příjem například 15 000 měsíčně a za bydlení byste platili více než 4 500 Kč, můžete zažádat o příspěvek na bydlení.
Kdo může žádat o příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení se týká těch, kteří bydlí ve vlastní nemovitosti, v nájmu nebo v družstevním bytě. Podmínkou je, aby měla osoba na adrese trvalé bydliště. Posuzují se příjmy všech členů domácnosti s trvalým pobytem. Na jednu nemovitost (jeden byt) může čerpat příspěvek pouze jedna osoba. Posuzují se veškeré čisté příjmy. Počítá se příjem ze zaměstnání, starobní, invalidní i pozůstalostní důchod. Započítají se i dávky v nemoci nebo peněžitá pomoc v mateřství.
Výdaje za bydlení
Při žádosti o příspěvek budete dokládat příjmy a výdaje za uplynulé čtvrtletí. Do výdajů na bydlení můžete započítat platbu nájemného, náklady na platbu energií, televizní a rozhlasové poplatky, náklady na vytápění i odvoz odpadu.
Ostatní příspěvky
Pokud by ani s příspěvkem na bydlení nedosahovala částka, která vám zbývá na placení běžných potřeb předepsaného životního, respektive existenčního minima (3 410 a 2 200 korun) můžete žádat o dávky v hmotné nouzi. Dávkami v hmotné nouzi jsou doplatek na bydlení a doplatek na živobytí.