Pokud se někdo ocitne v situaci, kdy jeho náklady na bydlení v trvalém bydlišti přesahují 30 % (v Praze 35 %) čistého příjmu rodiny, tedy všech, kdo žijí na dotyčné adrese, a tato procenta nepřesahují částku normativních nákladů na bydlení, může získat příspěvek na bydlení.
Může, protože aby tuto pomoc získal, musí jednou ročně podat žádost o tuto a poté každé čtvrtletí doložit náklady na bydlení a příjmy rodiny v uplynulém čtvrtletí. Nárok na vyplacení této dávky pak vzniká v den podání žádosti a lze ho uplatnit nanejvýš tři měsíce zpětně.
Tím, kdo se může o tuto pomoc ucházet, pak může být každý člověk pouze v jednom případě, ve vztahu k jednomu bytu, tedy k souboru místností nebo samostatné místnosti splňující požadavky kladené na trvalé bydlení, k tomuto sloužící nebo jako byt zkolaudované.
Žadatelé musí počítat s tím, že budou patřičně prověřováni, tedy musí dokládat příjmy všech společně posuzovaných osob, včetně přídavků na děti a rodičovských příspěvků, a také náklady, jež s jejich bydlením souvisejí, jako nájemné, náklady spojené se spotřebou elektřiny či plynu, vytápění, cena teplé a studené vody a odvodu odpadních vod, výtah, společné osvětlení objektu, úklid společných prostor, společná televizní a rozhlasová anténa, odvoz odpadů.
Náklady na bydlení se pak stanovují jako jejich průměrná výše v posledním čtvrtletí. Tedy jako průměrná cena toho, co uhradila některá ze společně posuzovaných osob, jako osmdesát procent měsíčních normativních nákladů, pokud v daném bytě žádající rodina v tuto dobu nebo po její část nežila, a jako zálohy a doplatky na jednotlivé položky nákladů. Tyto se pak snižují o případný přeplatek, jenž je v tomto období posuzovaným osobám vrácen.
O tuto dávku se žádá vyplněním příslušného formuláře na Úřadu práce v místě trvalého pobytu žadatele, osobně nebo doporučeně, případně i elektronicky v podobě odeslání s elektronickým podpisem nebo přes datovou schránku. A příspěvek je pak poskytnut osobě, na níž se společně žijící osoby dohodnou, nebo osobě určené dotyčným Úřadem práce.