V nájmu to funguje tak, že dáváte pravidelně každý měsíc nájemné vlastníkovi bytu, který s vámi má uzavřenou smluvní dohodu. Samozřejmě je nájemník chráněn zákoníkem.
Na rozdíl od nájmu je podnájem něco jiného. Jedná se o to, že uzavíráte smlouvu právě s někým, kdo je v nájmu, takže na to si dávejte také pozor. Většinou jde o bytová družstva. Podnájemník není tolik chránění občanským zákoníkem, takže to je ten hlavní důvod, proč třeba rodiče uzavírají smlouvy s rodinnými příslušníky – dětmi, aby mohly děti pronajímat byt a podnájemce nebyl tolik chráněný zákoníkem.
Majitel bytu klidně může i zakázat ve smlouvě výslovně podnájem, takže se už pak nemůže byt dále pronajímat k podnájmu.
Bez souhlasu majitele
Pokud to majitel neuvede ve smlouvě s nájemníkem, tak pokud nájemník bude chtít byt dávat do podnájmu, tak klidně bude moci tohle všechno udělat bez jeho vysloveného souhlasu, protože to není vysloveně zakázáno, to je také velmi důležité si uvědomit.
Výhody nájmu
Vlastník nemůže jen ta nájemce vykázat z bytu, aniž by udělal nějaký důvod, proč tomu tak je. Je to pro vás určitá jistota. Na druhou stranu vám pak už nemusí prodloužit smlouvu, což je jasné, že takhle by to majitel vyřešit, kdybyste nechtěli dobrovolně odejít z bytu.
Vystěhování ze dne na den nastane jen tehdy, když nájemce poruší výrazně smlouvu, bude ničit byt, nebude dodržovat noční klid, nebude platit nájemné déle než je doba tří měsíců a podobně.
Výhoda je taková, že si nájemce může dát trvalé bydliště v místě bydlení a majitel to nesmí zakázat. Nesmí být ve smlouvě zakázáno mít mazlíčky, kouřit a pouštět návštěvy. Pokud je smlouva na určitou dobu, tak vám majitel nemusí smlouvu již déle prodloužit, to je také jasné.
Kouřit v bytě nechce asi nikdo, kdo je jeho vlastníkem. Tohle se pak zakazuje v domovním řádu, že se v prostorách nesmí kouřit, takže to, že to nesmí být ve smlouvě, nájemci nepomůže.