Pokud se rozhodnete půjčit si peníze, rozhodně byste měli znát pár pojmů, které se rozhodně objeví třeba v úvěrové smlouvě. A proto je vždy potřeba pořádně vědět, co je to vlastně zač a jak byste měli danému pojmu rozumět. Takovým pojmem je také jistina. S jistinou se setká každý dlužník, který splácí Jistina je částka, kterou dlužník dluží věřiteli.
Na začátku splácení je jistina celá dlužná částka plus úroky a různé poplatky, které se k celkovému dluhu přidávají. Jakmile dlužník úvěr splácí pravidelnými měsíčními splátkami, jistina se snižuje. Časem dosáhne nulové hodnoty a to znamená, že dlužník zaplatil věřiteli všechny dluhy a dlužník přestává být dlužníkem.
Jak již bylo zmíněno, jistina není pouze částka, kterou jste si půjčili, ale je to částka, kterou dlužíte, takže se skládá z dluhu a z úroků, které se k ní samozřejmě pojí. Snižování jistiny je specifikem každého splácení, to je jasné.
Výše jistiny tedy záleží pouze na tom, kolik peněz se rozhodnete si půjčit. Pokud si chcete půjčit vysokou částku, rozhodně byste měli počítat s tím, že i na začátku Vašeho splácení bude jistina opravdu vysoká, protože se k půjčené částce přičtou ještě úroky. Jakmile ji ovšem budete splácet, bude se postupně snižovat.
Volte si tedy vždy takovou výši úvěru, která bude vhodná právě pro Vaši situaci a která Vám bude vyhovovat, abyste poté nebyli překvapeni tím, jak dlouhou dobu budete danou částku splácet a jak moc vysokou částku zaplatíte navíc. Na velikost jistiny mají samozřejmě velký vliv také úroky.
Úroky jsou určeny mnoha různými specifikacemi, proto se můžeme setkat s nabídkami, které mají úrokovou sazbu nižší než jiné, můžeme najít na druhou stranu takové, které mají úrokovou sazbu vyšší než jiné, ale nabízejí různé jiné výhody, které se mohou kdekomu hodit. Velikost jistiny tedy nezávisí pouze na tom, kolik peněz si půjčíte, ale závisí také na tom, jaký úrok má Váš úvěr.