Hypotéky jsou jak známo půjčky. A proto u nich stejně jako u půjček jiných také sehrává významnou a někdy i rozhodující roli jejich dostupnost a výhodnost. Když jsou půjčky levné a snadno dostupné, je o ně klidně i enormní zájem, zatímco jakmile tyto podraží a stávají se nevýhodnými nebo nezvladatelnými, zájem o ně mizí.
A jak to vypadá s hypotékami v současnosti? Vzhledem k tomu, že České národní banka začíná snižovat úrokové sazby, začíná ožívat trh s nemovitostmi, a tedy i zájem o zlevňující se hypotéky. Což má logiku. Ovšem současně je tu problém, který zájem o hypotéky brzdí. A tím je skutečnost, že zájem o byty sice roste, ale nabídek takových nemovitostí nepřibývá. Investiční projekty v našem stavebnictví se totiž loni skoro zastavily, výstavba kvůli vysokým úrokovým sazbám a s nimi související drahotě výstavby značně poklesla, a tak je nabídka na trhu nemovitostí poměrně skoupá. A to působí negativně na počet hypoték, které si lidé berou.
Loni si prostě vzalo hypotéku nejméně lidí za poslední tři roky, nových smluv bylo loni kvůli vysokým úrokům o sedmnáct procent méně než o rok dříve. A od března 2023 do února 2024 si lidé vzali díky nižším úrokovým sazbám nové úvěry v celkové výši 136 miliard korun, což bylo o devět miliard víc než o rok dříve.
Naši lidé ale očekávají, že pokles úroků doposud neskončil. A proto v současnosti fixují své hypotéky jen na jeden až tři roky v předtuše toho, že pak dostanou ještě výhodnější nabídky. Což je ale poněkud sporné, protože naše banky mají zahraniční vlastníky očekávající vysokou ziskovost, a ti tedy budou proti významnému poklesu úročení. Každopádně se ale očekává, že letos poklesnou úroky u hypoték až pod čtyři procenta ročně, a to by mohlo zvýšit objem poskytnutých hypoték až na 200 miliard korun. A to by mohlo podle developerů přinést i další zdražování nemovitostí.