V dnešní době obstojí jak známo ti, kdo mají dostatečné příjmy, ti, kdy mají peníze, jimiž se dají hradit všechny se životem související záležitosti. Ovšem mít takové ideální finanční zajištění není vůbec žádná samozřejmost. V jednu chvíli si člověk sice vydělává dost nebo třeba i více než dost, ale později se toto může stát minulostí a dotyčný může začít ekonomicky strádat. A proto je třeba s penězi dostatečně efektivně hospodařit. Když jich má člověk dost, měl by si jich část odkládat, aby měl co využít v případě, že se dostane do úzkých.
A pokud se peníze ukládají, aby se jich dalo využít v budoucnu, je třeba hledat co nejvýhodnější produkt finančního trhu, něco, co takto použité peníze maximálně zhodnotí nebo aspoň zabrání ztrátě jejich momentální faktické hodnoty. K čemuž se ale obvyklé běžné účty a jim podobné alternativy nehodí. I když tyto mají svou přednost spočívající v tom, že je tu vkladatelům návratnost zaručena, prodělává se tu kvůli inflaci převyšující zhodnocení takových financí.
Jedinou cestou, jak si zajistit dostatečný výnos, jsou investice. Tedy vkládání peněz do něčeho, co si na sebe zřejmě vydělá a co tedy umožní poskytnout investorovi i nějaké ty peníze navrch.
Ale do jakého oboru investovat? Která branže zaručí, že bude žádaná a že tedy bude vynášet i v budoucnu?
A když je vybrán obor, který podnik z tohoto bude do budoucna plusový? Všichni přece víme, že i když se nějakému odvětví ekonomiky vede dobře, nemusí se dařit všem firmám, jež do tohoto spadají.
Když je vybrán i podnik, respektive nějaký cenný papír, na jak dlouho sem peníze vložit? Všichni přece víme, že se nedaří vždycky stejně, že panují jak časy hojnosti, tak třeba i doby strádání.
A důležitou je i otázka, kolik do konkrétní nabídky vložit. Vsadit všechno na jednu kartu nebo své portfolio spíše diverzifikovat?
Odpověď na tyto otázky se dnes nehledá snadno. Ale hledat se musí. Protože ten, kdo své peníze neinvestuje, prodělá stoprocentně.