Ačkoliv by se mohl člověk při pohledu na hospodaření našeho státu oprávněně domnívat, že tento už nemá kromě dluhů vůbec nic, je skutečností, že mu pořád ještě něco zbylo. Pořád se ještě všechno ani neprivatizovalo, ani nerozkradlo. Náš stát prý má doposud majetek, a to v hodnotě 5,85 bilionu korun, což je o 4,2 procenta víc ve srovnání s rokem předchozím.
Státu prý takto patří stavby, pozemky, movité věci, peníze na účtech a podobně. A s odůvodněním, že za to může koronavirová pandemie, se konstatuje, že jde od druhé poloviny roku 2020 o ztrátový podnik, za jehož neúspěchy může především vydávání státních dluhopisů, provozování státních dopravců či transfery jednotlivých ministerstev, překračující hranici jednoho bilionu korun.
Tato konsolidovaná účetní uzávěrka týkající se 18159 ministerstev, úřadů, krajů, obcí, zdravotních pojišťoven a podobně má poskytnout informace o finanční situaci a výkonnosti všech našich subjektů státní správy a samosprávy. Bylo do ní zahrnuto 10351 příspěvkových organizací, 7018 územních samosprávných celků, dobrovolných svazků obcí a Regionálních rad regionů soudržnosti, 504 obchodních korporací, státních podniků, veřejných výzkumných institucí a podobně a 286 organizačních složek státu a státních fondů, z nichž měly největší význam, a to jak pozitivní, tak i negativní, ministerstvo financí, ČEZ, hlavní město Praha, Ředitelství silnici a dálnic a Státní fond dopravní infrastruktury.
Náš stát prý na konci roku 2020 dlužil o čtrnáct procent víc než o rok dříve. A naprosto pochopitelně se i to zdůvodnilo vlivem pandemie na jeho hospodaření.
Prostě se stát řídil jako firma. Jako hodně velká a hodně pofiderní krachující firma. Která se teď, po roce, konečně rozhodla sdělit prostému lidu, jak že si majetkově stála. V dobách předcházejících tomu zřejmě nejbrutálnějšímu rozhazování peněz před posledními volbami. Což už je minulost, která nemá pro lidi prakticky žádný smysl. Protože je všechno zase jinak. Nebo pro vás by snad bylo relevantní, jak si kdokoliv stál před rokem?