Finanční situace se prý v naší zemi konečně zlepšuje. A byť se asi mnozí z nás necítí nijak skvěle a nepociťují třeba žádné reálné zlepšení sami u sebe, makroekonomická čísla prý svědčí o tom, že se to tu vylepšuje.
A v čem spatřují naši vládnoucí politici ono zlepšení?
- Třeba v tom, že rozpočet byl i v únoru letošního roku deficitní, jenže tak tomu prý bývá každoročně a letos v únoru byl onen propad mnohem nižší než loni.
- Díky opatřením vládního ozdravného balíčku se daří vybírat větší DPH, daň z příjmů fyzických osob a sociální pojištění a tím rostou příjmy státního rozpočtu. Fyzické osoby zaplatily na daních v meziročním srovnání o 15,5 procenta víc.
- Vzrostly mzdy nás lidí a na pojistném si stát polepšil také, o 7,6 procenta.
- Ekonomika státu byla pozitivně ovlivněna i znovuzavedením nemocenského pojištění zaměstnanců a zvýšením minimálního vyměřovacího základu v případě živnostníků.
- Z DPH získal stát o sedm procent víc peněz než před rokem a inkaso spotřebních daní se meziročně zvýšilo o 11,2 procenta. A právnické osoby zaplatily daně z příjmu vyšší ve srovnání s loňským rokem o 22,4 procenta.
Ovšem byla tu pochopitelně i výdajová stránka, jež na počátku tohoto roku také rostla. V čem například?
- Na sociálních dávkách se vyplatilo 153,7 miliardy korun, o 6,8 procenta víc než loni, z čehož činily důchody 121,4 miliardy korun alias nárůst o 7,7 procenta.
- Vzrostly, a to o 26,1 procenta, i příspěvky příspěvkovým organizacím, jež dosáhly 29,8 miliardy korun. Přičemž šlo hlavně o peníze pro výzkum, vývoj a inovace pro vysoké školy a veřejné výzkumné organizace.
A co se dá z toho zmíněného i nezmíněného vyvodit? Že jde naše ekonomika i nadále ke dnu, i nadále je hospodaření našeho státu deficitní, tedy vedoucí do horoucích pekel.
Ale že je prý lépe, jak pravil pan ministr Stanjura. Podle kterého je toto (podle mě hodně sporné a nic neřešící) zlepšení související hlavně s tím, že už stát nemusí pomáhat domácnostem a firmám kvůli vysokým cenám energií. Smutný optimismus, nemyslíte?