Jak se k vám dříve nejspíše doneslo, odskákala u nás válku na Ukrajině ruská Sberbank. Tuto dovedly problémy, jež u nás měla, nakonec až k bankrotu. A možná jste zaregistrovali i to, že až nyní dochází k odškodňování jejích klientů, kteří v ní měli peníze, ke kterým tím pádem ztratili přístup.
Od poloviny letošního března mohou věřitelé této banky žádat o pětadevadesát procent svých pohledávek, které u této banky mají, a je logické, že tak i činí. Přece se svých peněz nezřeknou, když už mají možnost dostat je zpátky. Ovšem navzdory tomu, že na to měli a mají věřitelé dostatek času, bylo a je s podivem, že se pro své peníze nehrnuli tak, jak by se dalo předpokládat. A k čemu by tedy také mohlo dojít? Třeba i k tomu, že nestihnou-li si zažádat do půlky dubna o výplatu svých pohledávek, budou si pak muset dost dlouho počkat. Protože pak by měli svou šanci až v závěrečném rozvrhu.
A kdo tak se žádáním o své peníze otálel nebo ještě otálí? Jsou to hlavně ti, kdo měli ve Sberbank menší peníze, kvůli kterým se jim nevyplatí spěchat, nebo právnické osoby a lidé žijící v zahraničí, pro které je to byrokraticky složitější.
Kdo v tomto odškodňovacím kole požádá o výplatu v pobočce Komerční banky, musí mít vlastně jenom průkaz totožnosti a případně další dokumenty, jejichž seznam najdeme na webu Komerční banky, a účet, na který mají být peníze převedeny. Takže na tom není vlastně nic složitého.
V tomto kole dostanou věřitelé skoro sedmapadesát miliard korun a někteří i úrok z prodlení ve skoro dvanáctiprocentní výši za dobu od doručení žádosti o své vklady až do prohlášení úpadku Sberbank. Takže na tom někteří i vydělají.
Ještě že tady žijeme v zemi, jako je ta naše. První a druhá skupina věřitelů totiž dostane od Garančního systému finančního trhu vše, byť pět procent až později, a třetí skupina minimálně oněch pětadevadesát procent a něco snad i v průběhu několika let.