Ústavní péče nebo domácí prostředí? Na tuto otázku existuje jednoznačná odpověď. Domácí prostředí a místo, kde je osoba mezi svými blízkými. Domácí péče však představuje pro pečující osobu obrovskou zátěž, a to nejen fyzickou a psychickou, ale především zátěž finanční.
Nákladná péče v domácím prostředí
V domácím prostředí se často stará člen rodiny o seniora, partnera nebo dítě. Je třeba mu zakoupit nebo zapůjčit speciální lůžko a nejrůznější další pomůcky, které mu pomáhají při běžných denních činnostech. Už jen zajištění základních hygienických potřeb představuje v případě osoby upoutané na lůžko obrovskou námahu. Osoba, která o blízkého pečuje je často vytížená po celý den i část noci a nemá žádný osobní prostor. Obvykle se musí vzdát svého zaměstnání i možnosti na nějakou formu částečného výdělku. Při péči o osobu blízkou tedy musíme do nákladů započítat nejen nakoupení patřičného vybavení, ale i ušlou mzdu osoby, která pečuje.
Příspěvek na péči
Pokud jste v situaci, že pomáháte, byť jen částečně, vašim blízkým, můžete požádat o příspěvek na péči. Jeho výše se stanovuje podle míry závislosti blízké osoby na vaší pomoci. Může se jednat o lehkou závislost nebo naopak o úplnou závislost. V nejvyšším stupni závislosti byl příspěvek na péči navýšen na 13 200 Kč měsíčně. Příspěvek by tak měl částečně kompenzovat ušlý výdělek osobě, která pečuje a zároveň dává možnost uhradit služby pečovatelky nebo ošetřovatelky v domácím prostředí. Tím získá pečující osoba částečnou úlevu od namáhavé každodenní činnosti. Zároveň je možné žádat o příspěvek na mobilitu nebo o příspěvek na zvláštní pomůcku.
Zvláštní pomůckou je určitý typ zdravotní pomůcky, kterou bude osoba využívat a pomáhat ji v denních činnostech. Čerpá se na nákup konkrétní pomůcky a výše příspěvku může dosahovat až čtyři sta tisíc korun.