Rok 1918 je jistě pro každého Čecha velice důležitý. Připomínáme si získání samostatnosti pro náš národ, na kterou jsme čekali skutečně dlouhou dobu. Založením Československého státu ale rozhodně vše neskončilo. Právě naopak. Teprve poté se vše dalo do pohybu. Kromě jiných organizačních věcí bylo zapotřebí pomýšlet na to, jakou měnou bude nový stát platit.
- Rok po vzniku Československa tedy vzniká i Československá koruna.
Pochopitelně, že Česká národní banka neponechá tuto významnou událost bez povšimnutí. Ke stému výročí odtržení od rakousko-uherského peněžního sytému bude připravena zvláštní emise platidel. Jistě jednou z nejzajímavějších mincí bude ta, která bude mít hodnotu sto miliónů korun. Mince, jenž je vyrobena z ryzího zlata, se zařadí na druhé místo ve své kategorii. Její průměr je 53,5 centimetrů a váha činí celých sto třicet kilogramů. Pokud ji budete chtít spatřit, pak musíte navštívit výstavu v Císařské konírně Pražského hradu.
Nová emise dvacetikorun
V oblasti papírových platidel je velice zajímavá pamětní bankovka, která dostala pojmenování Budování československé měny. Připomíná osobnost prvního československého ministra financí Aloise Rašína, který se právě o vznik Československého samostatného státu velice zasloužil. Bankovka má nominální hodnotu sto korun. Vydáno bude dvacet tisíc kusů.
- Mezi lidmi vzbudily obrovský zájem už vydané mince o hodnotě dvaceti korun, s vyobrazeními zakladatelů Československa.
Pro velký zájem se Česká národní banka rozhodla pro další emisi. Tentokrát s portréty významných osobností meziválečné doby. Ke slovu se opět dostane Alois Rašín a nově Karel Engliš. Doplní je první guvernér tehdejší Národní banky československé Vilém Pospíšil.
- A ještě jednu zajímavost ČNB uchystala.
- Jedná se o oběžnou stokorunu s logem, které bude připomínat stoleté výročí česko-slovenské koruny.