Poskytování úvěrů má samozřejmě svoje určitá pravidla, bez kterých by to nešlo. Není to totiž o tom, že si půjčíte peníze a vrátíte naprosto stejnou částku. Výše úvěru se totiž od toho, co nakonec zaplatíte, mnohdy výrazně liší, a proto je potřeba dávat si pozor na mnoho různých parametrů, na které byste neměli zapomínat.
Bankovní i nebankovní společnosti tedy půjčují peníze za určitý poplatek, který každý měsíc platíte. Tímto poplatkem je úrok, který je určen úrokovou mírou. Úroková míra se udává v procentech a mnohdy dosahuje různých hodnot. Čím nižší hodnota úrokové míry je, tím bude i úrok nižší.
Měsíčně tedy neplatíte pouze částku, která umořuje dluh. Tato částka se nazývá úmor a slouží ke splácení dluhu. K této částce je připisován ještě určitý úrok, který platíte navíc. Je to taková odměna pro banku či nebankovní společnost za to, že Vám půjčuje peníze, protože pokud by byly úvěry takové, že si půjčíte nějaký obnos a stejný obnos vrátíte, rozhodně by to bylo velice nevýhodné a věřitel by na tom nic nevydělal. Takové služby by pro něj tedy naprosto ztrácely nějaký smysl.
Jestli tedy chcete platit úrok co nejnižší, musíte si při podepisování úvěrové smlouvy pořádně hlídat to, jakou úrokovou míru vlastně budete platit. Také je dobré dávat pozor na to, jaké si zvolíte úročení, protože roční úročení je pro splácení úvěrů mnohem výhodnější, než úročení měsíční. Proto si buďte jistí tím, že se vyplatí dávat pozor na to, abyste pro Vás byl vybraný úvěr dostatečně výhodný.
Úrok jsou tedy peníze, které budete měsíčně platit navíc. Čím delší dobu budete splácet, tím více peněz na úrocích zaplatíte, proto se rozhodně nevyplatí volit si co nejnižší splátky, které byste si zvolit mohli. Úroková míra, která určuje výši úroku, může být u různých druhů úvěrů jiná, jiné úrokové míry mají krátkodobé úvěry či hypotéky, proto je vždy dobré se pořádně informovat o tom, jaká je v současné době obvyklá úroková míra, aby se náhodou nestalo, že zaplatíte na úrocích zbytečně moc peněž.